פיברומיאלגיה – טיפול מהמקור הרגשי

ומה אם הכאב או המחלה הם לא בעיה? מה אם בעיה פיזיולוגית היא בעצם השתקפות של האופן שבו האדם חווה את העולם, השתקפות של צורת החשיבה שלו?

גישה זו, בנוגע לסיבות הופעתן של מחלות שונות והקשר המתבהר בין בעיה גופנית וחוויה מנטאלית-רגשית, הולכת וצוברת תאוצה ובאה יותר ויותר לידי ביטוי גם בקרב אנשים שונים מתחום הרפואה והמדע – גישה שמתארת את הקשר שבין גוף ונפש כדבר שחשוב ללמוד לשים אליו לב כאשר רוצים לפתור את בעיה פיזיולוגית מהשורש.

בסדרת המאמרים הבאה אתייחס למחלות, כאבים וסמפטומים גופניים שונים מההיבט של המקור הרגשי שלהן ואתן מספר טיפים בכדי שהסובלים מבעיות שונות ידעו מה כדאי להם לעשות בכדי להרגיש יותר טוב ואף להחלים.

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה היא מחלה שמעבר למאפיינים שונים שיש בה, סובלים ממנה מדווחים על 2 סימפטומים עיקריים – כאבים ועייפות. מתי אדם בריא חווה עייפות וכאבים? אם משהו יילך מהבוקר עד הערב להתאמן בחדר כושר, בסבירות גבוהה שבסוף היום הוא יהיה מאוד עייף וירגיש כאבים במקומות שונים בגוף.

פיברומיאלגיה מייצגת את הדימוי הזה שאדם מרגיש שמרגע מסוים ומסיבה מסוימת בחייו הוא נאלץ "לסחוב" את כל העולם על הכתפיים שלו.  מדובר באירוע מסוים שבו אדם מפרש את המציאות כך שאין לו ברירה אלא לקחת אחריות, כי רק כך הוא יוכל להרגיש בשליטה ושהדברים יקרו כמו שהוא חושב שהם אמורים לקרות. לאורך זמן, זה מתחיל להכביד כמו משקולות שהאדם סוחבת כל היום, מהבוקר עד הערב. זה מעייף וזה מכאיב.

ובאיזה אירוע או רגע מדובר? אחד הדברים שמיוחסים לפיברומיאלגיה זה שהיא מתקשרת עם ירידה בתפקוד יותרת הכליה, לה מיוחסים הקשרים של משברים בנושא טריטוריה. חשש ממעבר דירה מסיבות מסוימות (גם מוות של אדם או גירושין יכולים ליצור אצל חלק מהאנשים אילוץ של שינוי טריטוריאלי), שינוי מקום העבודה ואפילו דברים שיכולים להראות לעיתים כפעוטים, כמו שינוי מקום שינה או חדר בבית, או בעל תפקיד חדש בעבודה שלוקח נתח מהעבודה או גורם לשינוי מקום במשרד, כל אלו נכללים באירועים שיכולים להתקשר עם משברים טריטוריאליים ויכולים להוות טריגר רגשי להופעת פיברומיאלגיה.

תופעה מעניינת אחרת אצל חלק מהמתמודדים עם פיברואמיאלגיה היא שלאורך זמן הם כמו שוכחים מי הם בלי המחלה והם מתקשים לחשוב על האפשרות שניתן להירפא. בנוסף, בשל התפיסה של האחריות שמוטלת על כתפיהם, הדרך היחידה של החולים בפיברומיאלגיה לנוח זה להיזכר שכואב להם ולכן יש להם אישור ומותר להם לעצור למספר רגעים.

הבשורה החשובה היא שיש עדויות על נשים שהחלימו מפיברואמיאלגיה. לכן, המסקנה המתבקשת היא שזה אפשרי. ומה יכול לסייע לחולי פיברומיאלגיה להרגיש יותר טוב ואף להחלים?

טיפול במקור הרגשי של מחלה או בעיה גופנית דורש מענה בשני מישורים.

הראשון, יצירת אנרגיה מחודשת בגוף ע"י תזונה ופעילות גופנית אן אירובית. תזונה שטובה לחידוש האנרגיה אצל כל אחד היא מיצי ירקות ומרק עצמות. לטיפול ממוקד בפיברומיאלגיה ההמלצה היא לאכול ירקות שורש וכן לקנות בחנות טבע חימר, להשרות אותו במים למשך הלילה ולשתות בבוקר את המים המסוננים. פעילות אן אירובית פשוטה של תרגילי מדרגות ומשקולות ביכולתה לעשות את העבודה.

המישור השני קשור בטיפול רגשי לחידוש זרימת האנרגיה בגוף. חשוב שהאדם יבחר את המטפל והשיטה שמתאימים לו לביצוע תהליך ניקוי רגשי אפקטיבי, לקבלת פרספקטיבה חדשה על אירועי העבר ומתן כלים לשיפור התפקוד היום יומי ולשיפור איכות החיים.

חשוב לזכור שהטיפול בכל המישורים מגביר את אפקטיביות הטיפול ומאפשר שיפור משמעותי במצבם הבריאותי של חולי הפיברומיאלגיה. למשל, שילוב של תהליך NLP עם "שטיפה אנרגטית" יכול לשפר בצורה משמעותית את המצב הפיזיולוגי, להפחית את הכאבים והעייפות ולהחזיר לאדם את איכות החיים.

בשורות טובות ובהצלחה.

אשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צרו קשר בכל שאלה

שיטות הטיפול שלי

מוזמנים לקרוא...

אנדומטריוזיס ובעיות פוריות

היום אני מבקש להציג לכן הנשים גישה ייחודית בנוגע לאנדומטריוזיס ובעיות פוריות, מצבים פיזיולוגיים אותם אני פוגש יותר ויותר אצל נשים שמגיעות אליי לקליניקה. וכשאני

קרא עוד »
Call Now Button
× אשמח לעזור
דילוג לתוכן