מחלת הסרטן בראיה הוליסטית

הקדמה

כשמדברים היום על מחלת הסרטן היחס אליה הוא כמעט כמו אל מגיפה, למרות שהיא לא מדבקת, והסטטיסטיקות מנבאות שכיחות עתידית של המחלה אצל כל אדם שני או שלישי. מנגד, כולם יודעים שהגוף מאוד חכם. הלב פועם, הדם זורם, הריאות נושמות, האוכל מתעכל, עובר מתפתח בבטן אימו ונולד אחרי 9 חודשים, תאים מתחדשים ועוד.

וכל זה קורה כל הזמן, גם כשאנחנו ישנים, מבלי שנדע איך או שנצטרך להדריך את מערכות הגוף לעשות את כל זה. וכשאנחנו חותכים סלט ונחתכים באצבע, אנחנו יודעים שהחתך ייסגר. היכולת של הגוף לרפא חתכים ופצעים קשורה באותה "חכמת גוף" שהיא תוצאה של אבולוציה רבת שנים.

ובת כמה החוכמה של הגוף שלנו בני האדם? אם נוקטים בגישה המדעית, ניתן לומר שבת 14  מיליארד שנים, מאז המפץ הגדול, שם הכול התחיל. הגלקסיות, מערכות הכוכבים, כדור הארץ וכל מה שיש עליו יכלו להיווצר רק מכיוון שהפוטנציאל והידע של כל זה כבר היה קיים באותו גרעין אנרגיה שהתפוצץ ממש מזמן. ואם נוקטים בגישת הדת והיהדות, על פיהם העולם נברא לפני כ – 6000 שנים, הרי שגם כאן מדובר בזמן רב, ניסיון גנטי משמעותי שעובר בירושה מאדם לאדם, מאז בריאתו.

אז אם הגוף כל כך חכם, עם ניסיון כה רב, מה משפיע על הופעתם של בעיות פיזיולוגיות וקשיים רגשיים שונים, ובהם גם מחלת הסרטן? ולא פחות חשוב מכך, האם יש משהו שאנחנו בני האדם יכולים ללמוד כדי להשפיע על הסטטיסטיקה, לשפר את סיכויי ההחלמה ואפילו ללמוד איך לקיים רפואה מונעת?

זווית התבוננות נוספת על סרטן ובריאות

כשאנחנו מדברים על תאים סרטניים וגרורות אנחנו מדברים על תאים שמתחלקים ומתרבים באזורים שונים בגוף, במהירות גבוהה יותר מאשר התאים הרגילים. כדי להבין מה זה אומר חשוב להתבונן בטבע ולחפש איפה ניתן למצוא התנהלות דומה לזו של התאים הסרטניים וכיצד ניתן ללמוד ממנה.

בהסתכלות על עולם בעלי החיים, למשל, ניתן לראות שככל שחיה היא קטנה וחלשה יותר היא דואגת להישרדות שלה דרך הבאת צאצאים רבים יותר לעולם. זוג סוסני ים יכול להשריץ עד 300 סוסונים בפעם אחת. נקבת צב ים מטילה כ-100 ביצים. עכברה ממליטה בממוצע בין עכברונים 6-8 ויכולה לעשות זאת בין 5-10 פעמים בשנה. לעומתם פיל יכול לחיות גם 70 שנים ונקבת הפיל ממליטה גור פילים אחד אחרי כ-22 חודשי לידה, גור שמשקלו כ – 100 ק"ג.

אצל בני האדם ניתן לראות עיקרון דומה. דווקא במקומות שונים בעולם, של עוני ומחסור, ניתן למצוא משפחות עם יותר ילדים, בהשוואה לכמות ילדים אצל משפחות עשירות ומבוססות. וכך זה גם בטבע הפנימי בתוך הגוף שלנו. התרבות מהירה של תאים וגידולים סרטניים מייצגים מצב של חולשה ומחסור כלשהו באנרגיה וברווחה של מערכות הגוף. לכן, ובהמשך לרעיון זה, ניתן להבין מדוע מומלץ לעבור מגישה המציעה להילחם במחלה (גישה שאומרת בעצם מלחמה במערכות הגוף ובחוכמת הגוף) לגישה של חיפוש אחר היבטיו השונים של המחסור בגוף, הגורמים שתרמו להופעתו וכיצד ניתן לחדש את האנרגיה והרווחה בגוף.

אז מה זה בעצם בריאות או מה זה גוף בריא? לצורך כך חשוב לחזור להגדרה של המושג "בריאות", כפי שהגדיר אותה ארגון הבריאות העולמי (WHO) בשנת 1948, שם הוא קבע ש: "בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה". הגדרה זו עברה עדכונים לאורך השנים אך רוח הדברים נשמרה. בריאותו של אדם אינה רק עניין כימי-ביולוגי גופני ואינו רק מצב של העדר מחלה או חולי.  

כעת ניתן להבין, למשל, למה בתקופת הקורונה זה הגיוני לגמרי ששמענו אנשים רבים אומרים שלא היו להם מחלות רקע ובכל זאת חלו בנגיף. הגדרת ארגון הבריאות העולמי קובעת שהעדר מחלה אינו ערובה לגוף בריא. אולם, כשמסתכלים על החלק הראשון של ההגדרה מתגלה סוד גדול!

אנחנו רגילים להתייחס לבריאות שלנו לפי הסימפטומים הפיזיים שאנחנו מרגישים. אבל אם במקום לשאול האם אני בריא/ה, כל אחד ישאל "האם אני במצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת?" נגלה שהבריאות שלנו תלויה במימוש השאיפות ובאושר שלנו.

אז מה אפשר לעשות עם כל ההוליזם הזה?

לפני שאענה על השאלה בכותרת אני מזמין אתכם לחשוב על שאלה אחרת: מה מאפשר או מייצר אבולוציה והתפתחות? מה עזר ליצורי המים להפוך לפני מיליוני שנים ליצורי יבשה? מה הביא לכך שאנחנו, בני האדם, התפתחנו מזן הקופים?

התשובה היא שבכדי שתתאפשר אבולוציה, התפתחות, חייבת להתקיים "סטייה מהדרך". וכאשר אני כותב "סטייה מהדרך" אני לא מתכוון לתקלה או לטעות. אלא למשהו שצריך להתרחש באופן שונה ואחר ממה שהיה עד עכשיו וע"י כך לאפשר חשיפה וגילוי של רבדים חדשים של הפוטנציאל הקיים בכל דבר בטבע.

לכן, ובהמשך לרעיון שמחלת הסרטן מייצגת מצב של חולשה ומחסור כלשהו באנרגיה וברווחה של מערכות הגוף, מומלץ לאמץ גישה חדשה, על פיה יש בסרטן הזמנה לשינוי ולסגל גישה מעודכנת של התנהלות אישית ואורח החיים, וע"י כך להביא לשיפור של התפקוד הפיזי והריגשי.

ומתוך ההבנה שהאדם הינו ישות הוליסטית (הוליזם הוא הרעיון שתכונות מערכת לא יכולות להיקבע או להיות מוסברות אלא רק על ידי סך כל המרכיבים שלה)  חשוב שהמענה למחלת הסרטן, ובכלל כל הנושא של בריאות ומניעת מחלות, יהיה כזה שיכלול אימוץ מעודכן של 3 אלמנטים עיקריים – רגשי, תזונתי וגופני. שילוב מנצח זה, הכולל את 3 הגישות, בא לידי ביטוי כבר לפני שנים רבות במה שתיאר הרמב"ם כראשי התיבות של המילה בריאו"ת:

בולם רוגזו – תהליכים ששמים דגש על עבודה מנטאלי-רגשית.

יפחית אוכלו – לימוד ויישום של התזונה שמדויקת ומתאימה לאדם בשלב בו הוא נמצא בחייו.

ויגביר תנועתו – תהליכים שעוזרים להניע ולהפעיל בצורה אופטימאלית את הגוף והמערכות שבו.

בוודאי במצב של חולי, אך גם בהיבטים של רפואה מונעת, האדם מוזמן להיות המאסטר של ניהול האנרגיה שלו, ובעצם להתחבר לרעיון שהוא המומחה הכי גדול של הגוף והבריאות שלו. במילים אחרות, האדם מוזמן לבחור בעצמו.

זה נכון שבמהלך החיים אנשים מתרגלים לאופן שבו שגרת החיים שלהם מתנהלת, עם שלל המשימות והאתגרים – המקצועיים, האישיים, הזוגיים, והמשפחתיים. מחלת הסרטן היא קריאה פנימית של חכמת הגוף לאדם לעשות שינוי, קריאה שבמידה מסוימת היא לא פחות מההשתוקקות של הגוף לעזור לאדם, כי כנראה שמרוץ החיים לא מאפשר לו לראות בעצמו שהגיע הזמן לשינוי.
תחום ההתמחות שלי, אותו אני מציע לכם כאן, שייך לקטגוריה הראשונה בראשי התיבות של הרמב"ם ואני עובד עם הגישה שאומרת שלכל בעיה פיזיולוגית יש מקור של עניין רגשי לא פתור אצל האדם.  יתרה מכך, אני מבקש להציע שלתהליכים המנטאליים-רגשיים יש חשיבות עצומה ביצירת רווחה גופנית, בגיוס כוח הריפוי הפנימי ובמניעת מחלות. כי מה מונע מאדם לפתוח את המקרר בעשר בלילה, למרות שהוא מבין שזה לא הדבר הכי נכון עבורו? רמת האנרגיה ומצבו הרגשי! מדוע יש כ"כ הרבה אנשים שרוצים לעשות פעילות גופנית, כי ברור להם שזה דבר שהוא חשוב לבריאות ולמצב הרוח, אבל לא מצליחים לעשות זאת? רמת האנרגיה ומצבם הרגשי.

איך באה לידי ביטוי העבודה המנטאלית-רגשית עם חולי סרטן

כדי להסביר את הרעיון הזה אתן כאן 2 דוגמאות מהעבודה בקליניקה.

לפני מספר שנים הגיע אליי גבר צעיר שהתמודד עם גידול באף ואחת מתופעות הלוואי אצלו היתה מצב של הצטברות נוזלים באוזן. בעבודה עם הרעיון שקיים קשר בין מחלות ומצבים פיזיולוגיים לבין הנושאים הרגשיים איתם מתמודד האדם, יש משמעות לכל סימפטום, גם אם הוא נחשב לתופעת לוואי בלבד.

לכן, ובהתייחסות למצב הפיזי באוזן, שאלתי אותו מה בשבועות או בחודשים שקדמו לאבחון שלו הוא פגש סיטואציה שבה הוא שמע דברים שהיו לו קשים לשמוע ולעכל. הוא מייד נזכר שהגיע אז למקום עבודה חדש ושובץ לתפקיד אחר ממה שהתראיין אליו. הוא הרגיש עלבון עמוק ואפילו מרומה. אבחון זה מיקד מאוד את התהליך הטיפולי בקליניקה ועזר לו לשחרר את המשקעים הרגשיים שהתעוררו בעקבות אותו אירוע, דבר שהשפיע לטובה על הרווחה האישית שלו לאורך התהליך שקיימנו.
במקרה אחר, הגיעה אליי אישה שהתמודדה עם סרטן שד. בפגישתנו הראשונה היא סיפרה לי על עצמה ושיתפה אותי ששנה וחצי לפני כן איבדה את בנה, שנפטר כתוצאה ממחלת הסרטן. שאלתי אותה האם לדעתה יש קשר בין מה שקרה לבנה לבין המצב הבריאותי שלה? היא מייד ענתה לי: "במאה אחוז".

שתי דוגמאות אלה הן עדות ל-2 דברים חשובים שבאים לידי ביטוי בעבודה שאני מקיים עם חולי סרטן בקליניקה. הראשון, שאנשים רבים מכירים בקשר שבין ההתמודדות הרגשיות שלהם והמצב הבריאותי והפיזי שלהם. השני והמאוד חשוב, שחולי סרטן רבים מתחברים לגישה של שיחה בגובה העיניים, וזה עוזר להם להרגיש בטוחים בתהליך ולדייק את הבחירות שלהם.

אלו מוטיבים קבועים וחשובים שאני מקפיד עליהם בעבודה שלי ובאופן שהם באים לידי ביטוי בשילוב הגישות שאני נוקט בהם כדי לעזור למטופליי. גם כדי לעזור להם לשחרר את השפעתם של חוויות רגשיות לא נעימות וטראומות מעברם, גם כדי לעזור להם לייצר בטחון ובהירות בדרך שמדויקת עבורם, וגם כדי לעזור להם להתחזק ברמה הפיזית.

לסיכום

זה הזמן לציין שמרבית המטופלות והמטופלים שלי הם כאלה שהטיפול אצלי מתבצע במקביל לטיפול רפואי קונבנציונאלי. מעט מהמטופלים מגיעים אליי כי הם בחרו בתהליך המשלב טיפול טבעי בלבד. וזה נושא מאוד חשוב מכיוון שלחופש הבחירה האישית בדרך להחלמה יש חשיבות והשפעה עצומים על יעילות התהליך. וגם זה  היבט נוסף של חוסן מנטאלי-רגשי שחשוב לאפשר ולטפח אותו.

ניתן להסביר את חשיבות העניין דרך עדות מיוחדת שמתקבלת בתוצאה של ניסוי מדעי מאוד חשוב – כאשר בוחנים את יעילותה של תרופה חדשה, ושם אנחנו פוגשים את "אפקט הפלצבו". מדובר במצב שבו ישנם אנשים שמחשבתם ואמונתם מחוללות בגופם תהליך של ריפוי (כי הם חושבים שקיבלו תרופה אמיתית, למרות שקיבלו רק תרופת דמה), מה שאומר שכאשר אנשים מאמינים שמשהו יכול ואמור לעזור להם, לרבים מהם זה באמת עוזר.

וכאשר אדם מתבשר שאובחנה אצלו מחלת הסרטן הוא חווה מגוון רחב של תחושות ורגשות, כאילו הקרקע נשמטה מתחת לרגליו, ולכן אחד הדברים הראשונים שאני ממליץ לעשות זה לייצר ולאפשר בטחון ובהירות בדרך.  

ההתמודדות עם סערת רגשות ותחושה של נסיעה ברכבת הרים, מבלי שבחר לעלות עליה או שיכול לבחור מתי לרדת ממנה. תחושת חוסר השליטה הקיצונית, התלות בגורמים חיצוניים והפחד מהמפגש עם המוות עלולים ליצור תחושה של כאוס, עד כדי כך שהאדם לא תמיד מסוגל לראות נתיב שהוא מדויק ורלוונטי עבורו להתקדמות. גם באופן כללי וגם בנוגע לבחירות שיכולות לעזור לו לשפר את מצבו הבריאותי ולהחלים.
לתהליך המנטאלי-רגשי יש יכולת עצומה לעזור בכל אלה. ואני נמצא כאן בדיוק בשביל זה! עם מגוון כלים משמעותיים ועמוקים מתוך עולם הטיפול ההוליסטי, ללוות ולסייע בהתמודדויות השונות שהמפגש עם מחלת הסרטן מזמן. אני מזמין אתכם לתהליך שיאפשר לכם ליצור בהירות בדרך, ללמוד לפעול מתוך המקום הבטוח שלכם וגם להתחזק ברמה הפיסית.

אשמח לקרוא את תגובתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

צרו קשר בכל שאלה

שיטות הטיפול שלי

מוזמנים לקרוא...

אנדומטריוזיס ובעיות פוריות

היום אני מבקש להציג לכן הנשים גישה ייחודית בנוגע לאנדומטריוזיס ובעיות פוריות, מצבים פיזיולוגיים אותם אני פוגש יותר ויותר אצל נשים שמגיעות אליי לקליניקה. וכשאני

קרא עוד »
Call Now Button
× אשמח לעזור
דילוג לתוכן